MLÁĎATÁ VYPADNUTÉ Z HNIEZDA - ORNITOLÓG RADÍ

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

MLÁĎATÁ VYPADNUTÉ Z HNIEZDA

 
Blíži sa nám sezóna kŕmenia a vyvádzania mláďat. Ak náhodou nájdete malé vtáča, ktoré sa zjavne ocitlo na mieste, kam nepatrí, zbystrite pozornosť. Neplatí totižto vždy, že si ho rodičia nájdu. Možno bude potrebovať vašu pomoc. Rovnako ho ale ani neberte hneď domov bez toho, aby ste sa poobzerali po okolí. Tak, či onak, treba mu pomôcť, nenechajte to „na prírodu“. Pre mláďatko to vždy znamená istú a trýznivú smrť.  

Na začiatok sa snažte posúdiť vek vtáčaťa. Veľkú pozornosť si vyžaduje hlavne malé neoperené holíča, ktoré sa zjavne ocitlo mimo hniezda. Niekedy mu z hniezda dopomôžu súrodenci, občas je to ten „slabší článok“ potomstva, ale najčastejšie mláďatá vypadávajú z hniezd po búrke či víchrici. Zoberte ho do ruky, zahrievajte ho. Kľudne si ho odložte do vačku, dámy do podprsenky. Zanechania ľudského pachu sa nemusíte obávať, vtáčí rodičia mláďa neodmietnu. Tento rozšírený mýtus má svoje základy u cicavcov, ktoré sú schopné opustiť svoje – vami vyhladkané – mláďa.

Keď už je neoperený vtáčik v teple, poriadne prehľadajte miesto nálezu. Ak spadlo celé hniezdo, nájdete ho. Minimálne môžete nájsť aspoň jeho súrodencov. Vtáky, ktoré hniezdia na stromoch či v kríkoch mávajú bežne len 4-5 mláďat. Sýkorky hniezdiace v dutinách naopak veľmi veľa, nezriedka cez 10.

Ak máte podozrenie, že je mláďa zranené, hniezdo ani nehľadajte, rovno volajte na linku 112, prípadne na pohotovostné čísla miestne príslušných pracovísk Štátnej ochrany prírody SR. Postup v prípade zraneného jedinca nájdete tu.

Ak nájdete hniezdo v relatívne dobrom stave, nie je to ešte žiadna výhra. Aby ste vedeli, kam ho vrátiť, mali by ste dokázať identifikovať, o aký vtáčí druh ide. Tu často tápajú aj profíci. Ale môžete skúsiť Googliť, konzultovať, prípadne počkajte na mieste dlhšie a všímajte si dospelé vtáky. Rodičia sa prezradia zvýšeným záujmom o miesto alebo rovno o mláďatá, niekedy odpútavajú pozornosť. Ozývajú sa špecifickými varovnými hlasmi (robia riadny poplach, pretože vás vnímajú ako predátora). Pôvodné miesto, kde bolo hniezdo umiestnené nájdete aj podľa trusu, bielych škvŕn vystrekovaných v jednom smere.

Silnou nápovedou, komu hniezdo patrí, môže byť výstelka – napríklad hlinu v tvare misky používajú drozdy plavé (umiestniť môžete od 2 m vyššie), hniezdo s množstvom machu patrí často pinke (vysoko v korune stromu). Veľa peria vo výstelke značí žltochvosta, muchára, ale tiež vrabca, ktorý zahniezdi v pukline alebo dutine. Napovie aj veľkosť hniezda. Miniatúrne hniezdočká patria často stehlíkom alebo kanárikom, len tie zvyknú byť umiestnené veľmi vysoko v korune. Tie už asi nevrátite na pôvodné miesto.

Návrat hniezda na pôvodné miesto je problematický aj v prípade belorítok a lastovičiek. Hlinená stavba sa po páde na zem väčšinou rozpadne. Tu je prvou pomocou predovšetkým posúdenie veku mláďat. Odfoťte a pošlite odborníkom. Veľakrát sa bezradné mláďatá dajú doložiť do iných hniezd s rovnako starými belorítkami (skúste urobiť na lokalite prieskum, pozrite si, ktoré hniezda sú obsadené, nájdite také, ktoré by mohli byť ľahšie dostupné). Takáto adopcia funguje úspešne u celého zástupu vtáčích druhov, dobré skúsenosti sú s ňou aj u sokolov a dážďovníkov.

Ak sú mláďatá väčšie a do vyletenia majú len pár dní, skúste vymyslieť náhradu. Buď umelé hniezdo (je dobré mať takéto hniezda v zásobe), alebo aj krabicu, ktorú pripevníte na parapetnú dosku alebo pod strop. Sledujte, či ich našli rodičia. Ak mláďatá kŕmia, záchrana je úspešná.

Občas nájdete na zemi aj mláďatá belorítok, ktoré sú veľmi veľké, na nerozlíšenie od dospelých, no nevedia ešte dobre lietať. Môžete ich umiestniť iba na vyvýšené miesto, mimo dosah mačiek, do tieňa. Môžete využiť aj opustené hniezdo belorítky. Po vyletení sa často ešte mnoho dní vracajú do pôvodných ale aj do úplne cudzích hniezd.

Ak nájdete mláďatá väčších vtáčích druhov, šanca na návrat do koruny stromu či na budovu prudko vzrastie. Ak sa hniezdo rozpadlo alebo je nedostupné, hrdličkám, hrivnákom, sokolom aj myšiarkám stačí zohnať prútený košík, debničku alebo plastovú misu (na spodok treba vyvŕtať diery kvôli odtekaniu vody). Túto náhradu zavesíte do výšky 5 a viac metrov. Čím sú tieto mláďatá staršie, tým je väčšia šanca, že si ich rodičia všimnú aj mimo pôvodnej polohy hniezda. Ideálne, ak sa už ozývajú. Poistka je prílet rodičov, na to si ale počkajte aspoň hodinku. Iba nakŕmenie mláďat je skutočná istota, že sa záchrana mláďat podarila. Vtáky, ktoré rodičia dlhšie nenakŕmia sú väčšinou malátne, našuchorené, často studené. U holubov a hrdličiek treba nahmatať hrvoľ pod zobákom. Sýty vták ho má riadne vydutý.

Návrat niektorých vtákov do hniezda môže byť mierne dramatický. Bez adekvátnej opatrnosti z neho povyskakujú aj tie ostatné, čo v hniezde zostali. Použite preto handričku alebo utierku a prekryte ňou celé hniezdo, aby sa vašej ruky nezľakli. Mláďa vložte do hniezda pod handričkou. Pri každom vtáčom hniezde zachovávajte vždy  pokoj a ticho, žiadne prudké pohyby či kývanie s konármi.

Ak sú už vtáčence celé operené a pohybujú sa obratne, skackajú po zemi, opakovane vyskakujú z hniezda, tieto už záchranu nepotrebujú. Mnohým vtáčím druhom mláďatá vyskočia z hniezda ešte v štádiu, kedy nevedia lietať. Je to v poriadku. Rodičia o nich vedia, kŕmia ich ešte niekoľko dní na zemi či v kríkoch. Tu môžete pomôcť nanajvýš len tak, že mláďatko vyložíte na vyvýšené miesto mimo dosah mačiek a psov a to najdôležitejšie – odsledujete, či k nemu rodičia skutočne zalietajú. Na túto „misiu“ si ale rezervujte aspoň hodinu, frekvencia kŕmenia sa môže druh od druhu líšiť, od každých 15 minút u lastovičiek až po 1 hodinu u sokolov. 

Väčšie mláďatá myšiarky ušatej skúste vyložiť čo najvyššie, zožeňte si rebrík. Čím sú ale staršie, tým môžu byť ďalej od hniezda. Na kontrolu kŕmenia musíte prísť v noci za tmy.

Vráťme sa však ku absolútne bezbranným holíčatám a spadnutému hniezdu. Ak hniezdo nenájdete, zoberte ich za sústavného zahrievania domov. Vložte do krabice, na dno položte servítky, ku vtáčikovi termofor. Ten si viete vyrobiť veľmi ľahko, do plastovej pollitrovky nalejete teplú vodu. Zahrievanie takýchto mláďat je alfou a omegou záchrany, podchladené majú iba malú šancu na reštart spomaleného metabolizmu.  

Žiadne malé vtáča doma nekŕmte, ani mu nedávajte vodu, vždy to znamená takmer istú smrť. Buď vyberiete nesprávnu potravu, alebo ho utopíte nesprávnym podaním vody. Vtáky majú dýchací otvor v zobáku hneď za jazykom. Ak je zjavne dehydrované a je horúce leto, vodu mu poskytnite nanajvýš len po kvapkách, z namočeného prstu na okraj zobáka. Na striekačku zabudnite.

Starostlivosť o mladé vtáča je časovo náročná, ani sa o to nepokúšajte. Kŕmenie každých 10-15 minút, zháňanie vhodnej potravy, jej príprava, kŕmenie bez toho, aby si vás zafixovalo ako rodiča (hrozba imprintingu). Najnáročnejšie je vypustenie a jeho začlenenie medzi príbuzenstvo. Museli by ste ho naučiť loviť. Bez toho by bola celá vaša snaha zbytočná. Navyše, všetky voľne žijúce vtáky sú u nás zákonom chránené. Starostlivosť o ne je úlohou Štátnej ochrany prírody. Darmo budete polícii vysvetľovať, že ste mu chceli pomôcť. Dokonca aj poľovné druhy sú v istom zmysle chránené, vaša pomoc tak môže byť chápaná, podľa našej legislatívy, aj ako pytliactvo.

Zavolajte teda na linku 112, prípadne na pohotovostné čísla Štátnej ochrany prírody SR a dohodnite prevoz do najbližšej záchrannej stanice. Odovzdaním mláďatka do rúk pracovníka ŠOP SR vaša pomoc končí, no môžete si ešte overiť, kam poputuje a či tam aj naozaj dorazilo. Prax je na Slovensku, žiaľ, takáto, nie moc ideálna. Urobte to a budete mať istotu, že vaša snaha nebola márna.

Radovan Jambor
Ornitologická poradňa
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky