Prikrmovanie vodného vtáctva je na mnohých miestach na Slovensku hotovým národným športom. Ide však iba o klamlivú ilúziu pomoci, ktorá v skutočnosti vtákom škodí. Ich kŕmenie je nepochybne lákavá voľnočasová aktivita, akási „kontaktná ZOO“ priamo v prírode. Tašky plné pečiva priťahujú operence bližšie k deťom. Na prvý pohľad to pôsobí užitočne, v zime, sa zdá, že majú vtáky potravy menej, podobne ako sýkorky navštevujúce kŕmidlá. Odmenou je nám úsmev na detskej tváričke. Čo môže byť lákavejšie? Realita je však veľmi odlišná od dobre mysleného zámeru. Pečivo podávané vo veľkom vtákom nielen že nepomáha, ale pri pravidelnom „dávkovaní“ dokonca škodí.
Chlieb či rožky sami o sebe nie sú jedovaté, malé kúsky občasne podané v zimnom období kačice, čajky a labute určite ocenia. No, treba si uvedomiť, že pečivo neposkytuje nič z prirodzenej potravy zúbkozobcov (kačíc, labutí) ani bahniakov (čajok). Je to len zhutnená múka zmiešaná s tukmi bez adekvátnej nutričnej hodnoty, žiadne vodné rastliny, hmyz či ryby, bez vitamínov, vlákniny či minerálov. Vtáky skonzumujú ohromné množstvá rožkov, no neprináša im to žiadanú výživu. Je to len taký „blaf“ pre tráviaci systém.
Výsledkom dlhodobej konzumácie pečiva vtákmi je malnutrícia, teda podvýživa, sprievodným javom je oslabený imunitný systém. Kritické obdobie pre prikrmovanie takýmto pečivom je hniezdna sezóna. Vtedy sa negatívne dôsledky prejavia aj na potomstve, pretože mláďatá labutí a kačíc sa kŕmia spoločne s rodičmi, tou istou potravou. V dôsledku pravidelnej konzumácie pečiva majú tieto mláďatá vývinové poruchy. Z nich najviditeľnejšie sú tzv. anjelské krídla. Sú to malé, nedorastené krídelka, ktoré ich navždy uväznia k plavbe po hladine, už nevzlietnu.
Zúbkozobce, kam patria druhy ako kačica divá či labuť veľká, majú na okrajoch svojich zobákov zúbky, ktorými dokážu preciedzať vodu a „vytriediť“ z nej takto rastlinný planktón. Navyše, zobákmi úspešne šklbú vodné rastliny rastúce na dne i na brehu. Výnimočne ulovia dokonca rybku či hmyz. K pečivu sa v prírode nemajú ako dostať. Natrafia naň len vďaka „záchrany-chtivým“ rodinám s deťmi na riekach v blízkosti ľudských sídel. Na miestach, kde sa to s prikrmovaním naozaj preháňa sa mení zloženie dna, voda sa prekysľuje a na dne sa v dôsledku hnilobných procesov vytvára jed botulotoxín, ktorý dokáže vtáky aj usmrtiť.
Ak chcete prikrmovať vodné vtáctvo aj naďalej, a touto milou aktivitou im neublížiť, ponúknite im vhodnejšiu prirodzenejšiu potravu. Ideálna alternatíva za chlieb či rožky sú strukoviny, obilniny, nasekaný šalát, kukuričné peletky či celá kukurica, prípadne rozomletý „šrot“, ovsené vločky a pod. Pripravené potravné zmesi špeciálne určené pre vodné vtáctvo sa dajú dokonca zakúpiť aj v špecializovaných e-shopoch. Takúto zdravú zmes kukurice, pšenice, rybacej múčky, červenej repy a lucerny máme v ponuke aj my na prevtaky.sk.
Radovan Jambor
Ornitologická poradňa
Projekt o informovaní verejnosti ohľadom zimného prikrmovania vznikol vďaka spolupráci Ornitologickej poradne a Zelenej hliadky Trenčín.