Ak radi prikrmujete vtáctvo, ste naša krvná skupina. Je to jedna z najkrajších záľub, užitočná, výchovná, zábavná aj pôsobivá. K vtákom sa viete vďaka nej dostať bližšie, môžete si ich fotiť. Pozorovanie vtákov odporúčajú aj psychológovia. Je považované za skutočne stimulujúcu aktivitu vhodnú nielen pre starších ľudí. Či už sledujete operence na kŕmidle alebo v prírode, ste podľa niektorých vedeckých štúdií šťastnejší. Nejde pritom len o sezónnu „terapiu“, prikrmovanie vtáctva sa dá robiť celoročne. Z obojstranne užitočnej pomoci sa však ľahko môže stať vtáčí „bitúnok“ a dôvod na skok z okna, ak nedodržíme niekoľko dôležitých zásad.
Vtáky sú mimoriadne učenlivé, prispôsobivé a svojim spôsobom aj pohodlné. Uprednostnia spoľahlivejší zdroj potravy, ktorého návšteva ich bude stáť menej energie. Počas prebiehajúcej migrácie sa nám na kŕmidle síce menia druhy aj jedince, v priebehu zimovania či cez hniezdnu sezónu nám kŕmidlo navštevujú stabilne tie isté skupinky jedincov. Ak si zvyknú na našu pomoc, nesmieme dopĺňanie krmiva vynechávať. Operení návštevníci na lokalite zotrvajú a budú sa na kŕmidlo opakovane vracať. Ak kŕmidlo nedoplníte včas, nepreorientujú sa na svoje tradičné zdroje potravy. Budú krúžiť okolo vašej prázdnej „reštaurácie“. Takto si zbytočne míňajú nazhromaždené zásoby podkožného tuku. Za skutočne mrazivých nocí ich strácajú rádovo v desiatkach percent, čo sa im môže stať osudným.
Do kŕmidla nasypte len toľko, koľko vtáky zjedia, nenechajte ich o hlade, ale zároveň nenechávajte na kŕmidle žiadne zvyšky krmiva. Najmä vo vlhkom a daždivom počasí môže byť premočené krmivo zdrojom smrteľne nebezpečných ochorení. Okrem toxických plesní sa stanú zdrojom tzv. kŕmitkovej choroby, trichomoniázy, ktorá postihuje hlavne zelienky a pinky. Kŕmidlá z tohto dôvodu treba aj pravidelne čistiť. Použite dezinfekciu, Savo alebo alkohol. Kvôli trichomoniáze a čistení sú bezpečnejšie a praktickejšie plastové kŕmidlá, ktoré umyjete ľahšie ako tie drevené. V dreve sa prvoky rodu Trichomonas dokážu udržať aj po umytí. Úplnou samozrejmosťou by mala byť strieška na kŕmidle.
Aby ste predišli zbytočným úhynom z dôvodu šíriacej sa trichomoniázy, treba dbať aj o bezpečné skladovanie krmiva. Musí byť v suchu, pod strechou, ideálne vo vnútri. Ani pivnica, ak je vlhká, nemusí byť ideálne miesto na uskladnenie krmiva. Trichomonas obľubuje vlhkú slnečnicu skladovanú vo veľkých plastových vreciach. Uprednostnite preto menšie papierové vrecia pred veľkými baleniami od veľkopredajcov. Ideálne sú malé a sterilne balené originálne zmesi určené špeciálne pre voľne žijúce vtáky. Majú tú najvhodnejšiu skladbu semien s prímesou sušeného hmyzu a môžete mať istotu, že nebudú kontaminované.
Okrem týchto malých zabijakov, môžu kŕmidlo navštíviť aj tí veľkí. Vysoké riziko predstavujú hlavne mačky, ktorých je vonku aj v zime neúrekom a takúto ľahko dostupnú vtáčiu „špajzu“ si nenechajú ujsť. Dôležitou zásadou je preto nedostupnosť kŕmidla. Výška mimo doskok je alfou a omegou vtáčieho BOZP, či už sa to týka búdok, alebo kŕmidiel. Treba sa tiež vyhnúť plotom, múrikom a stenám. Mačky sú šikovní lezci. Najnedostupnejšie kŕmidlá sú tie visiace, navyše sa hojdajú, čiže na takomto kŕmidle sa mačka neudrží ani v prípade, keď naňho vylezie.
Kŕmidlá zvykne navštevovať aj jastrab krahulec, obávaný vtáčí predátor. Ak sa s jeho potrebami dokážete stotožniť, kľudne v prikrmovaní „oboch strán“ pokračujte. Ak ale nechcete mať na svojich rukách krv alebo sporadicky prázdne kŕmidlo, potom je lepšie poskytnúť drobcom šancu na úkryt. Za týmto účelom dobre poslúžia husté kríky (ideálne krušpán, v ktorom sa mačka neukryje). Ak je váš živý plot príliš riedky a poskytol by úkryt mačke, potom musí byť kŕmidlo dostatočne vzdialené, ale nie príliš. Musí byť ďalej ako je jeden skok mačky ale zase nie príliš ďaleko, aby sa doň stihli ukryť vtáky.
Bezpečné ale musí byť nielen kŕmidlo, ale aj krmivo. O rizikách plesní a prvokov vo vlhkom krmive už viete, no aj výber surovín je dôležitý. Vtáky nie sú prasiatka, nedávame im dojedať solené, mastné či sladené zvyšky kuchyne ani staré pečivo či vianočné koláčiky. Ponúknime im vždy len ich prirodzenú a bezpečnú potravu, semená, orechy, bobule, ovocie, sušený hmyz, mäso a loj. Ak nemáte možnosť zohnať kvalitný nesolený hovädzí loj, ktorý je vhodnejší a zdravší ako bravčový, radšej používajte hotové lojové gule. Uprednostnite tie bez sieťky, máme ich v ponuke aj my. Ak už musíte kúpiť tie so sieťkou, potom ich z nej aspoň vystrihnite. Sieťka sa totižto po vyprázdnení stáva v prírode nebezpečnou pascou a zabudnutým plastovým odpadom. Ak ich nechcete do kŕmidla len tak položiť, využite širokú ponuku zásobníkov.
Najobľúbenejšia je slnečnica, vtáky ju milujú a viete kúpiť aj lúpanú. Ak totižto prikrmujete na balkóne alebo parapetnej doske, otruby olúpaných semien padajú k susedom. Takéto sídliskové prikrmovanie so sebou prináša aj ďalšie riziko. Holuby. Samozrejme, aj mestské holuby sú vtáky, aj oni môžu dostať šancu na komfortné prežitie zimy, no ich nie malé exkrementy môžu opäť prekážať susedom. Okrem toho, niektoré mestá majú takéto prikrmovanie holubov zakázané vyhláškou. Nevrlý sused na vás môže zavolať políciu alebo vám vytkne porušovanie domového poriadku. Predísť okupovaniu kŕmidiel holubmi môžete výberom hojdacích a visiacich kŕmidiel s bidielkom umiestnených buď na vyvýšenom stojane, alebo na strope. Aj kŕmidlo s prísavkami viete umiestniť na okno mimo dosah holubov. Existuje aj ďalšia racionálna možnosť, prikrmovať holuby ďalej od bytovky, tak zostane aj ovca celá, aj vlk sýty.
Radovan Jambor
Ornitologická poradňa