KEĎ ULETÍ PAPAGÁJ - ORNITOLÓG RADÍ

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

KEĎ ULETÍ PAPAGÁJ

Kedysi sme robievali odchyty uletených papagájov. Získali sme vďaka tomu veľa zaujímavých skúseností. Tie sa vám pokúsime pretlmočiť v tomto článku ako praktický recept, ako miláčika dostať domov. Odchyty papagájov už, žiaľ, nerobíme, jednak kvôli nákladnosti, majitelia nie sú ochotní platiť za vozidlo s plošinou (najdrahšia a najpodstatnejšia položka na celom odchyte). A jednak, takýto odchyt zvládne každý sám. Nie je to nič, na čo by bolo potrebné špeciálne vybavenie či povolenie.

Postup je teda nasledovný. Najskôr sa treba upokojiť a nerobiť predčasné závery či chybné rozhodnutia. Je to šok, pre každého je chovaný papagáj domáci miláčik, člen rodiny alebo teda nie zrovna najmenšia investícia. Treba si zachovať chladnú hlavu a čistú myseľ a konať striktne racionálne. Základ je pozitívny prístup, myšlienky venujte len šťastnému návratu operenca. Nikdy nad tým nemávnite rukou, nelámte palicu, ako sa hovorí. Väčšina prípadov má totižto šťastný koniec.

Či už išlo o nehodu (zle zavreté dvierka, šikovný Houdini, prehryznuté traky), alebo zámer (sused, konkurencia, mačka), vybehnite čo najskôr von a skúste čo najrýchlejšie lokalizovať uleteného vtáka. Všímajte si smer, akým letí, miesta, kde sadá. Lokalizácia je alfa a omega úspešného návratu. Volajte naňho, pustite mu nahrávky hlasu z YouTubu, len aby sa Vám z hustej vegetácie ozýval. Musíte vedieť, kde sa nachádza. V prvých hodinách až dňoch je najdôležitejšie práve toto, treba zistiť, kam uletel a kde sa zdržuje, resp. kde nocuje. Lebo iba na nocovisku ho viete chytiť ľahko a rýchlo. Ak z dohľadu zmizne, obehnite susedov, zoberte si ďalekohľad, vylezte na vyvýšené miesto (strechu, horu) a prezrite všetky vrcholky stromov, strechy, stĺpy.

Správanie svojho miláčika síce veľa chovateľov pozná, no v strese, ktorý je spájaný s únikom, sa každý správa inštinktívne. Vyhľadávajú vysoké stromy, niektoré druhy sa orientujú na vodné plochy a rieky (často žako). Pravidlom je, že iba máloktorý papagáj má nutkanie preletieť extrémne vzdialenosti, väčšinou sa snažia zorientovať v blízkom okolí. Bavíme sa rádovo o kilometroch, nie desiatkach kilometrov. Určujúcim faktorom pohybu papagája môže byť hluk a prítomnosť ľudí, často sa im snažia vyhnúť, resp. papagáj budí pozornosť a ľudia sa ho snažia chytiť. Čo je však dobrou správou, papagáj sa iba málokedy pustí do rozsiahlych lesných porastov, obvykle sa drží iba okrajov sídel, alejí, parkov, záhrad, potrebujú mať otvorené plochy, štruktúrovanú krajinu a prehľad, čo sa deje pod nimi a okolo nich.

Výhodou je priateľský postoj papagája k ľuďom, vykŕmenie na ruke, krotké jedince sa skôr priblížia k ľuďom. Určitú výhodu majú aj tí majitelia, ktorí chovajú papagáje bez kondície, väčšinou v klietke, bez tréningu. Takéto vtáky nezaletia ďaleko a často sa nájdu vyčerpané na zemi. Tu nastáva druhý dôležitý krok v postupe, ako zachrániť svojho miláčika. Sú to sociálne siete. Šancu na úspešný návrat pri náleze takéhoto vyčerpaného papucha radikálne zvýšite, ak budete informovať miestnu komunitu. Zdieľajte fotku s oznamom na sociálnych sieťach, rozvešajte plagátik s fotkou. Ľudia musia vedieť, komu prítomnosť papagája hlásiť a komu ho vrátiť. Malá výhoda je krúžok alebo čip. Len teda začipované sú väčšinou väčšie druhy, preto pomôže skôr identifikačné znamienko, bližší opis správania. Nálezcovi ponúknite odmenu.
   
Treba sa zmieriť so skutočnosťou, že papagáj, ktorý nepozná okolie domu sa k tomuto domu ani nikdy nevráti. Šanca je malá, preto treba pátrať po okolí, komunikovať s miestnymi. Pri úniku si papagáj obvykle nezapamätá najbližšie okolie a nevie sa doň vrátiť, ak ho nemal predtým možnosť sledovať z balkóna, okna alebo z voliéry vo vonkajšom prostredí.

S postupujúcim časom vták stráca energiu, ale môže si nájsť jej alternatívny zdroj. V zime je to ťažšie, tu bojujete s časom, no nezúfajte, snaha prežiť je daná všetkým tvorom. Šikovnejší papagáj si nájde klasické kŕmidla pre voľne žijúce vtáctvo a zdržuje sa v ich blízkosti. Piť bude z nezamrznutých kaluží a vodných tokov. V lete a na jeseň je papagáj vonku spokojným vtákom. Nájde si záhrady, nejaké bobuľoviny, ovocie, orechy, pšenicu a slnečnicu na poliach. Papagáje vonku sa časom pridávajú do kŕdľa k holubom alebo iným vtákom.

Lenže pozor, čím viac času trávi papagáj vonku, tým lepšiu kondičku naberá a tým bude odchyt náročnejší. Hrozí tiež postupné naberanie plachosti (odpozoruje od iných vtákov), už sa k nemu bližšie nedostanete. Preto treba každého uletenca chytiť ideálne do pár mesiacov. Neskoršie odchyty sú už závislé na pasciach a trpezlivosti. Tam, kde umiestnite pascu si ho musíte najskôr naučiť chodiť na mňamky, na kŕmidlo. Toto funguje úspešne často len v zime, keď je potravy nedostatok.

Teraz samotný odchyt. Nikdy to nerobte za bieleho dňa. Ak nie je vyslovene krotký a nepriletí za vašim hlasom, budete ho len plašiť. Postupne bude nemožné sa k nemu priblížiť na dosah akejkoľvek siete. Počkajte si na noc. Neskúšajte to vždy za každú cenu. Napríklad je nezmysel riskovať a šplhať sa na strom, na ktorého vrcholku spí. Aj tak papagája trasením konármi vyplašíte. V noci ho môžete po odletení ľahko stratiť z dohľadu. Ak je to neprístupné miesto, strom, dom, stĺp, kde sa neviete dostať bez trasenia podkladom, objednajte si plošinu. Hasičov budete volať zbytočne, obvykle sa na takéto veci nahovoriť nedajú, ale, samozrejme, za pokus nič nedáte.

Plošina. Vozidlo s takýmto vybavením je presne to, čo vás dostane k papagájovi najbližšie. Minimalizujte ruch, nekričte, nemávajte rukami a na papagája svieťte baterkou, aby vás nevidel. K oslepenému papuchovi sa dostanete na dosah ruky alebo skúste dva podberáky. V ruke vás pravdepodobne ďobne. Podberáky majú výhodu vzdialenosti (obvykle 1,5 až 3 m). Vždy však použite dva proti sebe, sklopnite ich ako bager lyžicu. Nikdy nechytajte papagája len do jedného podberáku. Bez problémov sa z neho vymotá a vy ho aj tak zachytíte niekde o konár. Veľký problém je samozrejme terén. Vozidlo s plošinou sa nevie dostať všade, potrebuje nejaké cesty, pevnejší podklad. Ak papagáj nocuje na nevhodnom mieste, radšej ho vyplašte a pokúste sa ho nahnať na dostupnejšiu lokalitu.

Ak je takýto odchyt nemožný, vták je príliš plachý alebo plošinu použiť nemôžete, je tu ešte jedna možnosť. Tá si však vyžaduje trpezlivosť a pedantný prístup. Je to pasca. Ak je vták krotký, pascu ani nepotrebujete, musíte ho len donútiť, aby si vás našiel. Použite nahrávky hlasov, rozprávajte naňho, kričte, pískajte, ponúknite mňamky, otvorenú klietku s krmivom, ešte lepšie, otvorenú klietku s krmivom a iným papagájom. Najlepšie takým, ktorého pozná, z páru, z kŕdľa, z vášho chovu.
 
Pasce nemusíte vyrábať, dajú sa aj kúpiť. Pri dnešných flexibilných kuriérskych službách ju často môžete mať už do pár dní. Nám sa napríklad osvedčil klasický kôš na dravce, sklopka, kde uprostred umiestnite miesto klietky s myšou, jablko, kŕmidlo alebo čokoľvek lákavé. Je to pasca, ktorá sa na odchyt žiadnych dravcov samozrejme používať nesmie, sú to chránené živočíchy. Na našom online trhu je ale teda možné si zadovážiť aj takúto vec. Kúpou a inštaláciou to nekončí, chce to more trpezlivosti a kumštu. Na takýto odchyt do pasce sú vhodnejšie obdobia, kedy je prirodzene menej potravy, zima, jar, čiastočne neskoršia jeseň.

Tieto pasce na dravce ale majú veľké oká, čiže na menšie druhy papagájov sa nehodia. Môžete si vyrobiť klasickú pascu na holuby, kde sú jednosmerné dvierka (záves z drôtov, tyčiek alebo paličiek), cez ktoré holub vojde dnu ale nevyjde von. Problém je len ten, že máloktorý papagáj sa nechá na niečo takéto zlákať, u krotších máte väčšiu šancu.

Inou pascou môže byť debnička, ktorú podopriete na jednej strane paličkou so špagátom. Akonáhle sa papagáj ocitne pod debničkou, potiahnete paličku a papagáj zostane lapený. Existujú aj rôzne samospúšťacie mechanizmy, kedy nemusíte byť prítomný (čo môže byť lepšie, ak je plachý). Papagáj napríklad šliapne pod debničkou na naklonenú podkladovú dosku, ktorá podperné drievko vyhodí. Internet je plný rôznych návodov na jednoduché pasce. V krajno-krajnom prípade môžete vyskúšaj aj nejaké dlhšie schnúce lepidlo, len si musíte byť istý, že ho umiestnite presne tam, kde sadá papagáj. Po úspešnom odchyte ho musíte odstrániť, aby nedošlo k neželanému odchytu iného tvorčeka. Lep z tela papagája následne odstránite olejovým kúpeľom, olej zmyjete saponátom.

Radovan Jambor
Ornitologická poradňa

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky