AKO ODPLAŠIŤ HOLUBY - ORNITOLÓG RADÍ

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

AKO ODPLAŠIŤ HOLUBY

Na balkón sa nám vracajú holuby, na parapete trus, v kvetináčoch hniezda, povala odpísaná... Ako toto vyriešiť tak, aby sme mali od holubov pokoj a zároveň im neublížili? Aj napriek tomu, že mestské holuby nie sú zákonom chránené živočíchy, nesmieme im ubližovať.

Narábanie s holubmi sa riadi veterinárnymi predpismi a nie je ich možné len tak beztrestne tráviť či dokonca strieľať. Nehovoriac o etickom a humánnom aspekte problému, sú to zvieratá a zviera nie je vec. Koniec koncov, časť holubov má stále aj svojho majiteľa, čo sa dá zistiť podľa krúžku na nohe. Trochu nadnesene, boli to niekoho miláčikovia, patrili chovateľovi združenom v nejakom chovateľskom klube. Nevrátili sa z pretekov domov, nevládali či „dezertovali“ a pridali sa k populácii miestnych mestských holubov. Keď niekomu utečie pes, tiež nebudeme doňho rovno strieľať, nerobme to ani holubovi.

Druhým aspektom, ktorý sa už tradične spája s riešením neželanej prítomnosti mestských holubov na balkónoch, strechách a parapetných doskách, je ich prispôsobivosť. Vďaka nej sa stali v mestskom prostredí jednou z najúspešnejších skupín vtákov, hoc aj nepôvodných. Rozmnožujú sa takmer celoročne, na hniezdenie im stačí akýkoľvek podklad, ktorý vylepšia len malou hŕstkou konárikov. Sú majstrami vo vyhľadávaní potravy, nie sú pritom vyberavé. Vystačia si s kúskami pečiva a semenami tráv.

Holuby sú mimoriadne inteligentné. Podľa rôznych behaviorálnych výskumov dokážu riešiť náročné logické úlohy, takmer ako papagáje. Majú dokonalú priestorovú mentálnu mapu svojho okolia zahŕňajúcu nielen objekty, ale aj pachy a poštové holuby, vyšľachtené na dlhé prelety, majú aj úžasný orientačný zmysel.
   
Holuby dokážu vďaka svojej inteligencii ľahko odhaliť potenciálneho predátora. Tým pádom sa neboja skoro ničoho, čo im nainštalujeme v meste na strechu bytovky. Rôzne atrapy dravcov, sov a vrán, zvukové plašiče a ligotavé strapce o chvíľu prekuknú. Niečo ale predsa len zaberá. S riešením neželaných stretov populácie mestských holubov a ľudí máme dlhoročné skúsenosti. Osvedčili sa nám kombinácie rôznych opatrení pôsobiacich kumulatívne. Pri dodržaní našich odporúčaní by ste sa mali holubov zbaviť účinne aj humánne.
 
Pre začiatok, na koho by ste sa mali pri probléme s holubmi obrátiť? Návštevy či hniezdenie holubov určite neriešte svojpomocne, nechajte to buď na kompetentných, správcu bytového domu a obec, alebo na firmu, ktorá sa takémuto niečomu venuje.

Skôr ako sa navrhne riešenie šité na mieru, je potrebné odhaliť príčiny prítomnosti holubov. Objekty záujmu si nevyberajú náhodne. Často si môžu za výskyt holubov v podkroví aj samotní vlastníci domov. Dlhodobo zanedbané povaly slúžia holubom nielen na nocovanie, ale aj na opakované rozmnožovanie. Takéto nenápadné hniezdiská potom zásobujú populácie v celej lokalite. Pohundrať si môžete aj na ľudí, ktorí kŕmia holuby a tým ich lákajú do zasnúbenej lokality. Kŕmenie holubov je v poriadku, len ak sa vykonáva mimo zastavaného územia, tam, kde to nikomu nevadí. Balkóny si vyberajú tiež podľa istého kľúča. Hlavnú úlohu tu zohráva kľud a neporiadok. Na strechy si sadajú s obľubou v blízkosti komínov, kde im je teplo.

Vo všeobecnosti ale majú s holubmi väčšie problémy tie mestá, ktoré sú zanedbanejšie alebo historicky a funkčne členitejšie. Často ide o tie, ktoré ležia uprostred poľnohospodárskej krajiny, ktoré majú staré budovy so sedlovou strechou a povalou (kde hniezdia), tie, ktoré ležia v blízkosti železničnej infraštruktúry so schátranými objektami, s družstvami so silami, s opustenými budovami a stavbami atď.

V mestách s takýmito objektami ťažko hovoriť o nejakom účinnom riešení bez toho, aby sme odstránili primárne príčiny. Riešenia musia byť dlhodobé, napríklad holubník s riadenou reprodukciou (výmena znesených vajíčok za umelé), sanácia povál a podpora prirodzenej predácie inštaláciou búdok pre sokoly a kavky (hniezdny predátor).

Ak je problém s holubmi len lokálny, využívame kombináciu plašičov, prípadne odchyt s relokáciou holubov. Často zaberú aj kroky, ktoré by málo kto očakával. Ak sa problém týka balkónu, väčšinou ho stačí iba častejšie navštevovať, preorganizovať. Treba odložiť kvetináče, poličky a skrinky, kde holuby radi hniezdia, upratať alebo dočasne zatarasiť dekou, závesom, roletou či pletivom. Ak sedávajú na okennú parapetnú dosku, stačí tu umiestniť pár prekážok, kvetináče, dosky, tehly.

Ak sa vám na balkóne prišťastilo hniezdo, postup bude závisieť od veku jeho obsahu. Ak ešte holuby nezniesli vajíčka, hniezdo systematicky odstraňujte, kľudne aj s vajíčkami, nenechajte to prerásť do stavu, kedy budete mať v hniezdočku vyliahnuté dve utešené mláďatá (vždy znesú 2 biele vajíčka). Tie už zlikvidovať nemôžete, resp. veríme, že na toto by už nemal každý žalúdok. Počkajte do vyhniezdenia, netrvá to dlho, pripravte sa na takých 4-5 týždňov. Prípadne nám pošlite foto obsahu hniezda, vyrátame, kedy úspešne opustia váš balkón. V extrémnych prípadoch vieme mláďatá odobrať a dokŕmiť (v spolupráci s chovateľmi), je to ale spoplatnená služba a týka sa iba stavieb a prevádzok, kde dohniezdenie nie je akceptovateľné.

Ešte jedno varovanie. Pri akejkoľvek likvidácii hniezda mestského holuba s vajíčkami si musíte byť  istí, že sa nejedná o holuba hrivnáka (Columba palumbus), ktorý je zákonom chránený a jeho spoločenská hodnota je 600 EUR za jedinca. Tento druh holuba sa posledné roky rýchlo prispôsobuje ľudským sídlam a čoraz častejšie hniezdi aj na balkónoch.

A teraz k tomu plašeniu holubov. Na trhu sú najrozšírenejšie zvukové plašiče. Majú, zdá sa, najlepší marketing, sú najobľúbenejšie, no, paradoxne, aj najmenej účinné. Ak sú zvuky počuteľné ľudským sluchom, teda nie sú v ultrazvukovom pásme, ich použitie môže byť riadne diskomfortné pre susedov aj okoloidúcich. Zvukmi sú buď škreky čajok znamenajúce vo vtáčej reči stres či ohrozenie, alebo hlasy dravcov. Zo začiatku sa holuby zľaknú, ale keďže tieto zvuky nie sú non-stop pustené, vracajú sa. Časom si zvyknú  a to najmä v prípadoch, keď je plašenie permanentné. Keď počujú hlas dravca, ktorý nie a nie zaútočiť, rýchlo sa naučia ignorovať ho. Aj napriek tomu máme opakované skúsenosti, že tieto hlasy dravcov väčšinou účinkujú lepšie ako škreky čajok (tie môžete počuť napríklad na staniciach, dravce sú zase obľúbenejšie na bytových domoch).

Ultrazvukové plašiče sú komfortnejšie riešenie. Ich účinnosť ale závisí striktne na frekvencii a kmitočte. Vtáky sa prirodzene neboja ani ultrazvuku, vadí skôr cicavcom, dôležitejšia je teda ako samotný zvuk jeho zmena. Štandardné UZV plašiče majú jednu frekvenciu a pípajú pravidelne, holuby si takýto zvuk veľmi rýchlo zaradia do kategórie „bezvýznamný okolitý šum“. Aby takéto UZV plašenie malo zmysel, frekvencia aj kmitočet sa musia nepredvídateľne alebo aspoň nepravidelne meniť. To je niečo, na čo si už holub tak rýchlo nezvykne a začne mu to vadiť. Skúšali sme ich opakovane a úspešnosť plašenia je vyššia ako pri štandardných počuteľných škrekoch. Ale pozor na psíkov, ultrazvuk im môže vadiť.

Veľkú skupinu repelentov predstavujú atrapy a optické plašiče. Tu ťaháme za kratší koniec, pretože holuby majú fantastický zrak a „fejk“ rýchlo odhalia. Napríklad také atrapy dravcov, sov a havranov nefungujú vôbec, resp. len ojedinele, individuálne a krátkodobo. Holuby vždy prídu na to, že sa atrapa nehýbe a že to nie je skutočná hrozba a to môže byť dravec aj havran akokoľvek vierohodný.

Existuje tiež skupina optických plašičov, ktoré sa hýbu alebo obsahujú rôzne farebné kombinácie, ktoré by mali pôsobiť odstrašujúco. Ak sa vec hýbe v správny čas a správnym spôsobom, môže holuby krátkodobo odplašiť. Avšak, ak je to ich obľúbené miesto, za krátko si všimnú, že s pohybujúcim sa objektom (dravcom, šarkanom alebo veľkým farebným okom), nie je niečo v poriadku. Toto riešenie je, podľa našich skúseností, nutné kombinovať s ďalšími, aby sa dostavil dlhodobejší efekt.

Už lepšiu účinnosť majú tzv. gélové kapsule s prchavými látkami, ktoré – podľa výrobcov – „imitujú oheň“. Holuby majú, na rozdiel od iných druhov vtákov, pomerne dobre fungujúci čuch a takýmto repelentom sa skutočne vyhýbajú. Dajú sa zakúpiť tu, existuje tiež veľa cenovo dostupnejších náhrad, ktoré ale už nemajú takú účinnosť. Podobný alternatívny holubí repelent, fungujúci na báze kapsaicínu a tiosulfinátu, teda látok z čili papričiek a cibule, máme v ponuke aj my. Jeho použitie je ale trošku náročnejšie v tom zmysle, že ho treba aplikovať opakovane a presne na miesto sadania. Máme skúsenosti, že ak nejaké obľúbené miesto holubom znepríjemňujete aspoň dva týždne, prestanú sa naň vracať.

To, čo funguje – z dlhodobého hľadiska – najlepšie, sú fyzické zábrany. Princíp je úplne jednoduchý. Je potrebné fyzicky oddeliť priestor, kde holuby môžu byť a priestor, kde ich prítomnosť nie je želaná. Toto odporúčame najmä vo výrobných halách a skladoch, kam opakovane prenikajú holuby, ale dá sa to aplikovať aj na balkónoch. Veľmi často sa za týmto účelom využívajú siete, ide však o jedno z najhorších možných riešení, vyslovene nehumánnych. Holuby si vždy dokážu na spojoch nájsť nejakú tú medzeru či slabé miesto, kde ho prerazia. Siete sa vplyvom počasia opotrebovávajú a rozpadajú. Poznáme množstvo prípadov, kedy sa vtáky cez siete vedeli dostať dnu, ale už nie von. Vhodnejšou alternatívou je pletivo. Je prakticky nezničiteľné, je to trváce riešenie a pre vtáky bezpečné.

Ako fyzická zábrana proti sadaniu holubov a proti zahniezdeniu sa s obľubou využívajú kovové hroty. Toto tiež nie je úplne humánne riešenie a hlavne neplní svoj účel. Nikdy nepokryjete všetky možnosti, kam vtáky sadnú. Hniezdo si bez problémov postavia aj na hrotoch.  Holub má samozrejme veľmi dobrý zrak a nejaké miestečko si nájde aj medzi takýmito zábranami. Často sú to teda len vyhodené peniaze.

Druhým problémom spojeným s ihlicovými zábranami je ochrana prírody. Stále častejšie zaznamenávame prípady usmrtených vtákov, aj zákonom chránených vzácnych druhov. Pri rýchlom lete, napríklad pri úniku pred predátorom, sa zbrklo rozletia a v tom chaose sa napichnú na hroty proti holubom. Nedávno obletela internetový svet fotografia sokola myšiara, ktorý s takýmto zapichnutým hrotom ďalej žil a lietal, ale zrejme nie dlho. Ostatné obete nemajú toľko šťastia.

Za podobným účelom sa používajú aj našponované drôty s elektrinou. Aj tie sa míňajú účinku, nakoľko nie sú v dostatočnej hustote, nejaké tie medzery si holuby vždy nájdu a ich použitie je nákladné. Lacnejšou, bezpečnejšou a podobne účinnou alternatívou sú jemné špirály, máme ich v ponuke aj my. Holub si nesadne na nestabilný pohyblivý drôt, bude sa takémuto miesto vyhýbať. 

Našimi odporúčaniami sa samozrejme nemusíte riadiť, ale máme v tejto oblasti pomerne bohaté skúsenosti, návrhy sa opierajú o vedecké poznatky a prax. Snažte sa svoj balkón využívať, používajte pletivo miesto stietí, na zábradlie a parapety využite špirálové zábrany, na podlahu holubí repelent, doplňte to ultrazvukovým plašičom a efekt je zaručený.

Radovan Jambor
Ornitologická poradňa
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky